Plagi egipskie

 

Plaga pierwsza

"Aaron podniósł laskę i uderzył nią w Nil. Woda Nilu zmieniła się w krew. Ryby rzeki wyginęły, a Nil zaczął wydawać przykrą woń, tak że Egipcjanie nie mogli pić wody z Nilu. Krew była w całym kraju egipskim"

1Czerwony popiół wulkaniczny, wyrzucony w pierwszym etapie zagłady Thiry, został przywiany aż do Egiptu, gdzie spowodował zanieczyszczenie wody. Czytamy dalej w Księdze Wyjścia że "serce faraona pozostało uparte" gdyż "to samo [czyli zamianę wody Nilu w krew] potrafili czynić czarownicy egipscy" skąd można wnioskować, że obszar pokryty przez pył wulkaniczny musiał stanowić olbrzymią część kraju. W całym Egipcie musiało dochodzić w tamtym okresie do wielu podobnych wydarzeń.

 

Plaga druga

"I wyszły żaby i pokryły ziemię egipską"

2Jak to wyjaśnić? Osadzający się popiół, sadza i drobiny wulkanicznego pumeksu zmusiły żaby do porzucenia wody. Jednocześnie ptaki i drobne drapieżniki-główni wrogowie żab - przeniosły się dalej na południe, opuszczając zagrożoną strefę, wskutek czego płazy szalenie się rozpleniły. Sztukę rozpleniania żab także po siedli czarownicy egipscy, więc nie zrobiło to wrażenia na mieszkańcach. Nic dziwnego, że "serce faraona pozostało uparte".

 

Plaga trzecia

"Komary pokryły ziemię i bydło, cały proch w ziemi egipskiej zmienił się w komary"

3Żaby i ryby ginące w zanieczyszczonej wulkanicznym pyłem wodzie musiały stać się doskonałą pożywką dla larw owadów. Wybuch wulkanu nastąpił najprawdopodobniej latem kiedy szeroko rozlewający się Nil stwarza sprzyjające warunki dla rozwoju komarów i moskitów.

 

Plaga czwarta

"Domy Egipcjan zostaną napełnione muchami, a nawet ziemia, na której będą"

4Katastrofa spowodowała ograniczenie liczby naturalnych wrogów much tse-tse. To zaś doprowadziło do ich nadmiernego rozplenienia.

 

Plaga piąta

"Oto ręka Pana porazi bydło twoje na polu konie, osły, wielbłądy, woły i owce i będzie bardzo wielka zaraza"

5Pomór bydła w Egipcie mógł być spowodowany zanieczyszeniem żywności przez resztki popiołów, zarażeniem wody przez padlinę oraz nadmiernym rozmnożeniem owadów. Również po wybuchu wulkanu Krakatau w całej Indonezji zapanowała zaraza, pozdychały ryby. W przyduszonych popiołem, jeziorach i rzekach woda z kryształowo czystej zamieniła się w kwaśną i ciemną, czasami o barwie wysychającej krwi. Ptaki i zwierzęta domowe podusiły się w czasie nawałnicy i wszędzie unosił się odór rozkładających się ciał.

 

Plaga szósta

Pył będzie się unosił nad całym krajem egipskim i sprawi u człowieka i bydła w całej ziemi egipskiej wrzody i pryszcze?

6Zapalenie i wrzody mogą być świadectwem epidemii ospy. Rozprzestrzenienie się tej choroby jest wysoce prawdopodobne przy wielkiej liczbie moskitów i zalegających w ciepłym klimacie trupów padłych zwierząt.

 

Plaga siódma

"Pan zesłał grzmot i grad i spadł ogień na ziemię. I powstał grad i błyskawice z gradem na przemian tak ogromne, że nie było takich na całej ziemi egipskiej od czasu, gdy Egipt stał się narodem"

7Kiedy ponad 200 kilometrów sześciennych skał zostaje wyrzuconych w powietrze, ich szczątki, w zależności od rozmiaru, natychmiast rozdzielają się w dwóch kierunkach. Najmniejsze cząsteczki - pyłki - pozostają w górnych warstwach atmosfery, zasłaniając światło słoneczne i powodując ochłodzenie. Cięższe fragmenty opadają na ziemię. Każdy z nich ciągnie za sobą mały strumień powietrza, a całość tworzy potężny prąd atmosferyczny. Ciężkie powietrze zachowuje się przy tym bardziej jak płyn niż jak gaz.

 

Plaga ósma

"Rano wiatr wschodni przyniósł szarańczę. Szarańcza przyleciała (...) i pokryła powierzchnię całej ziemi. I ciemną się stała ziemia od szarańczy w takich ilościach. Szarańcza pożarła wszelką trawę z ziemi i wszelki owoc z drzewa, który pozostał po gradzie"

8Trudno jest tu doszukać się bezpośrednich związków ze zjawiskami wulkanicznymi, niemniej nie da się wykluczyć, że opady popiołu mogły wywołać migrację szarańczy. A ta naturalnie rzuciła się na ocalałe resztki zieleni i pożarła je doszczętnie.

 

Plaga dziewiąta

"Gęsta mgła leżała w całej ziemi egipskiej przez trzy dni. Jeden drugiego nie widział i nikt nie mógł wstać z miejsca przez trzy dni"

9Tak zwane egipskie ciemności spowodował obłok pyłu wulkanicznego. Po wybuchu wulkanu Krakatau przez cztery dni mieszkańcy Jokohamy w Japonii nie widzieli słońca. Świadkowie, znajdujący się na terenie erupcji Krakatau w 1883 roku, potwierdzają, że słońce dawało wówczas niewiele więcej światła niż księżyc w pełni.

 

 

Plaga dziesiąta

"Śmierć pierworodnych"

10Związek tej plagi z wulkanizmem nie jest bezpośredni. Jest oczywiste, że skutki katastrofy dotknęły w pierwszej kolejności dzieci. Śmierć pierworodnych opłakiwano w Egipcie najmocniej, bowiem w tamtych rejonach synowie pierworodni do dziś cieszą się największymi przywilejami.

 

Źródło:

 

.:|| Kontakt || Pytania || Mapa strony || Index || Reklama  ||:.

 
Wszystkie prawa zastrzeżone. AMRA.INFO