CIEKAWOSTKI PROSTO Z EGIPTU

 

Ile lat ma piramida Cheopsa?


     Naukowcy podają coraz bardziej precyzyjny i wiarygodny wiek piramidy Cheopsa. Kate Spence, egiptolog z University of Cambridge, stwierdziła, że Egipcjanie rozpoczęli budowę piramidy w 2467 roku.
    Błąd w szacunkach może wynosić plus minus 5 lat. Dotychczasowe datowania sporządzane były z dokładnością do 100 lat. Wyniki nowych badań opisane zostały w czasopiśmie "Nature" (Bd. 408, Nr. 6810, S.320).
    W ustaleniu daty Spence wykorzystała dane astronomiczne. Ustawienia dwóch gwiazd leżących w gwiazdozbiorze Wielkiego Niedźwiedzia i Małego Niedźwiedzia tworzą raz na pewien czas pionową linię na horyzoncie. Na podstawie konstelacji tych gwiazd starożytni Egipcjanie ustalali kierunki stron świata. Jednak tylko raz w ciągu ostatnich tysiącleci gwiazdy te wskazywały dokładnie kierunek północny. Było to w roku 2467 przed Chrystusem.
   Spośród wszystkich piramid, piramida Cheopsa ustawiona jest na północ w sposób najbardziej precyzyjny. Wszystkie pozostałe piramidy odbiegają mniej lub bardziej od tego kierunku. Spencer stwierdziła, że odchylenie to jest tym większe im bardziej rok budowy danej piramidy oddala się od 2467 roku. Piramidy starsze od piramidy Cheopsa wskazują odchylenie w kierunku zachodnim, a młodsze w kierunku wschodnim.
   Odchylenia te związane są z ruchem osi Ziemi, która raz na 26 000 lat wykonuje pełny obrót. Z tego powodu wydaje się jakby gwiazdy krążyły wokół bieguna północnego. Nie wiadomo natomiast z całą pewnością czy Egipcjanie rzeczywiście używali konstelacji gwiazd z Małego i Dużego Niedźwiedzia do określania północy. Równie dobrze mogłyby im do tego celu posłużyć inne
konstelacje.

 

Badanie DNA Tutenhamona


     12 grudnia rozszyfrowana zostanie prawdopodobnie kolejna tajemnica historii. Jeszcze do niedawna historycy sądzili, że nigdy nie dowiemy się, czy w żyłach Tutenchamona, który panował w Egipcie 3300 lat temu, rzeczywiście płynęła królewska krew.
    Naukowcy egipscy mają zamiar porównać jego DNA z kodem genetycznym jego rzekomego dziadka Amenhotepa III. Wielu egiptologów twierdzi, że Tutenhamon nie pochodził z rodziny faraonów. Gaballah Ali Gabalalh, dyrektor Egipskiej Najwyższej Rady Historii Starożytnej, stwierdził, że pochodzenie Tutenhamona powinno zostać wreszcie wyjaśnione.
    Tutenhamon zasiadł na tronie, gdy miał 8 lat, i zmarł w wieku lat 17. Historycy przypuszczają, że młodociany faraon wstąpił na tron po Amenhotepie IV. Zgodnie z panującymi wówczas zasadami dziedziczenia tronu Tutenhamon musiał być z nim spokrewniony.
    Testy wykonane zostaną przez zespół naukowców z Uniwersytetu Waseda w Japonii oraz z Uniwersytetu Ain Shams w Egipcie. Testy genetyczne na mumiach otwierają zupełnie nowy rozdział w badaniach historii starożytnego Egiptu.
    Grób Tutenhamona odkrył Howard Carter w 1922 roku w Dolinie Królów. Grób był prawie nie naruszony. Dolina była miejscem pochówku władców i urzędników od roku 1550 do 1070 przed Chrystusem.

 

Rewelacyjne odkrycie polskich archeologów w Egipcie


     Polscy archeologowie odkryli naturalne tarasy skalne pod najstarszą piramidą egipską - piramidą Dżosera w Sakkarze - poinformował PAP kierujący badaniami prof. Karol Myśliwiec z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN.

    Odkrycie to może zmienić dotychczasowe teorie na temat powstania tej pierwszej w Egipcie piramidy. W czasie tegorocznej kampanii wykopaliskowej na nekropoli w Sakkarze - od sierpnia do października - prace koncentrowały się na badaniach odkrytych wcześniej podziemnych korytarzach. "Szukając wejścia do podziemi odsłoniliśmy półkę skalną, a jej badania pozwoliły na rekonstrukcję dawnego ukształtowania terenu w okolicach piramidy Dżosera. Były to wznoszące się ku górze, dziś zasypane piaskiem naturalne tarasy skalne. Ich przedłużeniem była zbudowana na szczycie wzniesienia schodkowa piramida Dżosera" - powiedział prof. Myśliwiec.
    Dżoser był pierwszym faraonem III dynastii. Na jego zlecenie Imhotep - budowniczy, architekt, uczony, wielki kapłan z Heliopolis, naczelny rzeźbiarz i cieśla, lekarz i wezyr faraona (z czasem ubóstwiony jako syn Ptaha) - wybudował pierwszą kamienną piramidę (tzw. Schodkową). Powszechnie uważa się, że ta pierwsza piramida egipska powstała w rezultacie kilkukrotnego podwyższania i rozszerzania pierwotnej konstrukcji prostego grobu - mastaby. Jeśli więc dalsze badania wykopaliskowe potwierdzą teorię prof. Myśliwca, że piramida była naturalnym przedłużeniem tarasów skalnych i że to być może one zainspirowały twórcę do zbudowania grobowca w takim a nie innym kształcie, byłaby to nie lada sensacja w egiptologicznym świecie
naukowym.
    To nie koniec jednak tegorocznych odkryć w Sakkara. Po odsłonięciu zasypanych piaskiem korytarzy archeolodzy natrafili na ukryte w nich szczątki zwierząt. Były to szkielety olbrzymich sumów i dzikich świń oraz poroże antylopy, wytępionej w Egipcie już w czasach starożytnych. "Znak hieroglificzny oznaczający suma odpowiada też imieniu faraona Narmera, który zjednoczył Egipt. Dzikie świnie uważano za święte zwierzęta boga Seta opiekuna Dolnego Egiptu. Jest to pierwsze tego typu znalezisko w Egipcie" - wyjaśnił prof. Myśliwiec.

 

Najstarsza egipska barka słońca


     Zespół amerykańskich archeologów odkrył w Egipcie w miejscowości Abydos (450 kilometrów na południe od Egiptu) najstarszą barkę słońca.
    Historycy sądzą, że barki te używane były w procesjach w trakcie ceremonii pogrzebowych. Miały one przenieść zmarłych królów do krainy Ozyrysa.
    Według wierzeń egipskich barka używana była pierwotnie przez boga Słońca Re, który codziennie przemieszczał się po niebie. Znaleziony statek ma 25 metrów długości i 2,5 metra szerokości. Z badań wynika, że ma on 5000 lat. Oznacza to, iż jest to najstarszy statek tego typu jaki kiedykolwiek odkryto w Egipcie.
    Odkrycie ma ważne znaczenie dla egiptologów, gdyż statek nie jest zbudowany z miejscowego drewna, lecz prawdopodobnie z cedrów libańskich. Wykorzystanie tego materiału budowlanego potwierdza teorię, według której Egipcjanie już w tym okresie utrzymywali stosunki handlowe z sąsiadami. Ponadto rozmiary statku wskazują na to, iż Egipcjanie już w okresie pierwszej dynastii - od ok. 3100 do 2890 roku przed Chrystusem -opanowali budowę statków.

 

Źródło: www.onet.pl 

.:|| Kontakt || Pytania || Mapa strony || Index || Reklama  ||:.

 
Wszystkie prawa zastrzeżone. AMRA.INFO